Stor Perde

Kumaşın alüminyum yuvarlak kavisli boru üzerine zincirli veya yaylı bir mekanızma ile rulo olarak sarılması ile çalışan perde sistemlerine stor perde adı verilmektedir. Stor perdenin düz ve gergin durabilmesi için perde kumaşının etek kısmında alüminyum lama profili bulunur. Kumaş çeşitlerine göre kumaş eni 200 cm,240 cm yada 300 cm olabilmekte. Stor perdeler çok aşırı sayıda doku, desen ve renk seçeneğine sahiptir. Bu kumaşların eteklerine ayrıcalıklı kesimler uygulanabilir. ısteğe göre sutaşı ve işlemeli etek modelleri de dikilebilir.

Coton ve polyester kumaşlar her alanda kullanılırken black-out kumaşlar genel olarak işyerlerinin toplantı salonları ve evlerin yatak odalarında tercih edilen kumaşlardır.

Stor perde kumaş modellerinin arkası PVC nitelikli malzeme ile kaplıdır. Karartma stor perde türkeri şık geçirmez özelliğe sahiptir. Güneşten etkilenmezler. Stor perdeler çeşitli marka ve kalitelerine göre kendi içlerinde ayrılırlar, stor perde kumaş türünüzü seçerken bu özellikleri göz önünde tutmak gerekir.

Stor perdeler tavana, duvara veya doğrama üzerine montajı yapılabilir.Montaj yapılacak zemine dikkat edilmelidir.eğer alçıpan ise muhakkak alçının iç tarafına saç profil ya da gibi malzemeler yatayına konstriksiyon yapılması gerekir. Hareketli yahut eğimli camlarda kıyı klavuz olarak çelik tel yahut paslanmaz çubukla sisteme montajı yapılabilir.

Stor Perde Modelleri

Stor Perde Modelleri

Stor perdelerde montaj üst profili kullanılarak uygulamanın yapılacağı zemindeki bozukluklar aşılabilir. Yanyana gelen iki perdede orta ayak kullanılarak iki kumaş arasındaki boşluk azaltılır.Bu boşluk 1 cm ye kadar düşürülebilir. Perdenin sağ ve sol kenarında kumaşın mekanizmadan üç cm küçük olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Stor perde kumaşları olmamış kumaş değildir. Sertleştirici ve kırılganlığı durdurucu özel apre fırınlı makinelerde sıvama apresi verilerek kumaşın sertleşmesi sağlanır.Sertleşen kumaş stor perde kumaşı durumuna gelir.Bu işlemin yapılmasındaki amaç mekanizma borusuna stor kumaşının rulo şeklinde sarılırken sağa sola kaymasını önler.Bu nedenle kumaşın kenarlarındaki kırılmanın ve tiftiklenmenin önüne geçilir. Apre işleminde kumaş üzerine, pvc akrilik ,alev almazlık ,anti-bakteriyel özellik ve parlak sim gidi maddeler kaplanır.